Gottovi mušketýři vynesli 300 tisíc

19. dubna 2008 v 16:27 | www.idnes.cz |  Muzikál Tři mušketýři
24. března 2005 12:45

Celebrity dražily své umělecké výtvory. Na charitativní aukci nabídli díla Michal David, Monika Absolonová či Iveta Bartošová. Jen za obraz Karla Gotta na téma Tři mušketýři dal zájemce 300 tisíc korun.

Už první "zahřívací" kolo dražby, do níž svými pracemi přispěli profesionální výtvarníci, osobnosti kolem muzikálového Divadla Broadway i děti z dětských domovů, přineslo překvapení.

Dětské obrázky, vyvolávané po tisícikoruně, totiž zájemci kupovali za cenu několikanásobně vyšší. A když se kresby dvou pacientek brněnské kliniky dětské onkologie prodaly za 33 tisíc a 35 tisíc korun, poprvé vyvolaly potlesk zaplněného sálu.

Přítomní mohli vydražit díla nazvaná Tři mušketýři po 161 letech, Rodný domek d'Artagnana, Mys Aramisovy Miss či D'Artagnan spěchá pro chybějící přívěsek.

Mezi autory byli Michal David, Vlasta Kahovcová, Iva Hüttnerová, Ema Srncová, Ivan Mládek, Blanka Bohdanová, Zora Jandová, Bára Basiková, Ilona Csáková, Iveta Bartošová, František Ringo Čech a mnoho dalších.

Za Gottův obraz na téma Tři mušketýři zaplatil nový majitel 300 tisíc. Toto dílo spolu s olejem Jiřího Anderleho nazvaným Milá třech mušketýrů, jehož cena se vyšplhala k 351 tisícům korun, byl nejdražší nabízenou položkou.

Vtipnými licitátory aukce byli Jakub Wehrenberg a Aleš Háma. "Kdo koupí tři obrázky, dostane cosmodisk zdarma," slibovali a z uměleckých výtvorů svých kolegů si občas v dobrém dělali legraci.
"Od té doby, co mohou zvířata létat do vesmíru, se nedivíme ničemu," komentovali například koláž Moniky Absolonové.
Boj o Jandovou
Boj jako v proslulé aukční síni Sotheby's se rozpoutal o kresbu fixem Zory Jandové. Vkusně zarámované dílo za 6 tisíc korun obsahovalo na zadní straně návod a bylo doplněno lupou na šňůrce. Není divu, že ho nový majitel získal za 73 tisíc korun.

Portrét výtvarníka Vladimíra Zubova, na kterém byl Karel Gott v masce francouzského romanopisce Alexandra Dumase, však za 25 tisíc nikdo nechtěl. Licitátoři ho vzhledem k bujné kštici umělce nazvali "trvalá" a autor ho pak předal třicetinásobnému "slavíkovi". V kuloárech se šeptalo, že spíše než Gotta připomíná Milana Drobného.

Obraz znázorňující námluvy Constance a D'Artagnana vytvořila s picassovskou inspirací Ivana Macháčková a vypůjčila si k tomu barvy, štětce, ředidla i plátno svého partnera Karla Gotta. Byla ráda, že cena stoupla z deseti na 105 tisíc korun. Díla Ivana Mládka a Františka Ringo Čecha se prodala po 51 tisících Kč.

Aukce vynesla celkem 1,5 milionu korun, o které se rozdělí nadační fond Diamant dětem a fond dětské onkologie Krtek.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 martin martin | E-mail | Web | 23. prosince 2015 v 12:43 | Reagovat

laska nema lasky

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama